Trump’a ‘Melania’ dopingi: Rekor bağış topladı

Kasım ayındaki başkanlık seçimlerine yeniden adaylığını koyan eski ABD Başkanı Donald Trump, tek gecede rekor oranda bağış topladı.

Beyaz Saray yarışında bağış alanında rakibi Joe Biden’ın gerisinde kalan Donald Trump’a, normalde kamuoyu önünde nadiren görülen eşi Melania Trump’tan sürpriz destek geldi. Palm Beach’de fon yöneticileri ve kumarhane sahiplerinin katıldığı etkinlikte Melania, masaları dolaşarak rekor bağışta önemli rol oynadı.250 bin dolardan başlayıp 814 bin dolara ulaşan bağışlarda toplam oran 50 milyon doları aştı. Bunun bugüne kadar tek bir seçim etkinliğinde elde edilen en büyük bağış miktarı olduğu belirtildi.

Biden’ın kapmanyası geçen ay 90 milyon dolarlık bağışla, 66 milyon dolarda kalan Trump’ı açık ara farkla geçmişti. Başkan Biden, eski Demokrat başkanlar Bill Clinton ve Barack Obama’nın katıldığı etkinlikte 26 milyon dolar toplamıştı.

Trump’ın kampanya sözcüsü Danielle Alvarez, “Üç Demokrat Başkan 25 milyon dolar para toplarken Trump üçünü de ikiye katladı” dedi.

ZENGİNLERE VERGİ TARTIŞMASI

Eski Başkan da kampanya etkinliğinde yaptığı konuşmada iş dünyasına seslenerek, yerli enerji üretimini güçlendirmekten, sınırlarda güvenliği artırmaktan ve vergilerden söz ederek “Başarı bizim intikamımız olacak” ifadelerini kulllandı.

Biden’ın kampanya sözcülerinden Ammar Moussa ise, eski Başkan’ın etkinliğine katılan isimlerin zenginlere yönelik vergi kesintilerinin geri alınmasını istediğini belirterek “Ultra zenginler Biden’ın aldığı vergiler nedeniyle deliye dönmüş durumda” diye konuştu.

Son dönemde yargılandığı davalarda aldığı yüklü para cezalarıyla da gündemde olan Trump’ın kampanyası mart ayı sonu itibarıyla 93 milyon dolara sahipti. Biden’ın kampanyası ise 192 milyon dolar topladı.

Öte yandan bağış miktarı seçim zaferinin bir işareti değil. 2016’daki seçimde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton 770 milyon dolar toplamış ama bağışlarda çok gerisinde kalan Trump’a yenilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir