İsrail hükümeti Al Jazeera’yi kapatıyor

İsrail hükümeti, Doha merkezli Al Jazeera televizyonunun İsrail’deki yayınlarını sonlandırma, ofislerini kapatma, ekipmanlarına el koyma kararı aldı. İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda İletişim Bakanı Shlomo Karhi’nin sunduğu Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun İsrail’deki faaliyetlerinin sonlandırılması ve ofislerinin kapatılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Başında olduğum hükümet oy birliğiyle tahrik edici Al Jazera’nın İsrail’de sonlandırılması kararı aldı” sözlerini kullandı.

Bu kapsamda, Al Jazeera’nın çatısı altındaki televizyon kanalları ve internet sitelerinin İsrail’deki faaliyetlerinin sonlandırılması, yayınlarının durdurulması, internet sitelerine erişim engeli getirilmesi, ofislerinin kapatılması ve ekipmanlarına el konulması kararlaştırıldı.

Öte yandan Yediot Ahranot gazetesi, söz konusu kabine toplantısına eski Savunma Bakanı Benny Gantz’ın liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi’nden bakanların katılmadığını aktardı.

Haaretz’in haberine göre karar, Al Jazeera’nın 45 gün süreyle kapatılmasını içeriyor ancak bu süre yeniden uzatılabiliyor.

AL JAZEERA: İFTİRA NİTELİĞİNDE BİR KARAR

Al Jazeera’den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail kabinesi, aldatıcı ve iftira niteliğinde bir kararla, oybirliğiyle El Cezire’nin İsrail’deki ofislerinin kapatılmasına karar verdi. Ayrıca ekibin akreditasyonlarını iptal etmenin yanı sıra medya hizmet sağlayıcılarının yayınlarını iletmesini de yasaklamayı seçtiler. İronik bir şekilde İsrail, dünya Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlarken, ifade özgürlüğünün evrensel olarak tanınan temellerini göz ardı ederek, halkın içeriğine erişmesini engelleyerek Al Jazeera’nin ofislerini kapattı.

Al Jazeera Medya Ağı, insan haklarını ve temel bilgiye erişim hakkını ihlal eden bu suç eylemini şiddetle kınamaktadır. Al Jazeera, dünyadaki izleyicilerine haber ve bilgi sağlamaya devam etme hakkını teyit etmektedir. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki eylemlerini gizleme çabası olarak görülen özgür basına yönelik süregelen baskı, uluslararası hukuka ve insancıl hukuka aykırıdır.” denildi.

İSRAİL POLİSİNDEN OTEL BASKINI

Öte yandan İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Al Jazeera ekibinin bulunduğu otele baskın düzenledi.

AL JAZEERA TEL AVİV’İN HEDEFİNDE

İsrail devlet televizyonu KAN’ın 20 Ekim 2023 tarihli haberinde, İsrail hükümetinin “devlet güvenliğine tehdit oluşturan” televizyon kanallarının kapatılabilmesine izin veren düzenlemeleri onayladığı bildirilmişti.

Karar doğrultusunda İsrail’deki Al Jazeera ofislerinin kapatılmasının ve ekipmanlarına el konulmasının mümkün olduğu belirtilmişti.

İsrailli bakanlar, medyada “Al Jazeera Tasarısı” olarak bilinen yasa tasarısını 12 Şubat’ta onaylamış ve parlamento da aynı gün yapılan ilk okumada yasaya ilk onayı vermişti.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi de 21 Şubat’ta Al Jazeera’nın yayın yapmasını engellemek için gerekli prosedürlerin tamamlandığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir