Depremde Yıkılan Alpargün Apartmanı’nın Bilirkişi Raporu Çıktı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerde Adana’da yıkılan apartmanda eksik ve kalitesiz malzemelerin kullanıldığı belirlendi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde Çukurova İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde bulunan 14 katlı Alpargün Apartmanı yıkılmıştı. Depremde Alpargün Apartmanı’nda 96 kişi hayatını kaybetmişti. Konuya ilişkin kolonlarda yeterli miktarda demir kullanılmadığı, perde uçlarında demir verdiği, betonun ise kalitesiz olduğu ortaya çıktı.

Depremden sonra binanın müteahhidi ve teknik uygulama sorumlusu Hasan Alpargün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kaçtı, ardından yakalama kararı çıkarıldı ve Lefkoşa Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. 13 Şubat’ta Türkiye’ye getirildi. Alpargün Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Konya Teknik Üniversitesi öğretim üyelerince bilirkişi raporu hazırlandı. Hazırlanan 46 sayfalık raporda “Kolonların minimum bağış şartını sağladığı, statik projede yer alan bazı kolonların da katlarda farklılık gösterdiği ve üst katlara doğru küçüldüğü, perde uçlarında ise demirlerin tespit edildiği” vurgulandı.

Yıkılan binanın, piyasada geçerli olan 1975 deprem yönetmeliğinin uygulanmasını beklediği belirtilen raporda, binadan alınan karot numunelerinde toplama testlerinde, kullanılan betonun da kalitesiz olduğu ifade edildi. Betonun en düşük basınç dayanım koşullarını sağlayamadığı, yapı imalatında projede yer çalışmasının detaylarının olduğu, deprem koşullarında belirtilen detaylara uyulmadığının tespit edildiği kaydedildi.

‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenen müteahhit Hasan Alpargün’ün yargılanması 27 Haziran’da devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir